Kontakt

Skolan är ingen offentlig plats utan arbetsplats för elever och personal. På våra skolor strävar vi efter att ha en välkomnande hållning till besökare, dock ska besöken vara planerade. Därför måste du som planerar att besöka någon av våra skolor kontakta oss i förväg för att boka in tid för besöket. Den personal som du avtalat tid med kommer att ta emot dig vid entrén.

 

Skolledning/Administration

Petra Sörensson

Rektor/Lärare i Floristämnen

073-545 44 29
petra.sorensson@laroverken.se

Robert Lagerström

Biträdande rektor/Lärare i Handel- och ekonomiämnen

073-500 31 72
robert.lagerstrom@laroverken.se

Oskar Ottersten

Administratör/Studie- och Yrkesvägledare/Marknadskoordinator/Fotbollsinstruktör

073-519 29 79
oskar.ottersten@laroverken.se



Elevhälsoteam

Angelica Larsson

Kurator/Elevassistent


angelica.larsson@laroverken.se

Ing-Britt Bengtsson

Specialpedagog


ing-britt.bengtsson@laroverken.se

Kerstin Ekstedt

Speciallärare


kerstin.ekstedt@laroverken.se

Magnus Sandberg-Ställ

Skolsköterska


magnus.sandberg-stall@laroverken.se

Ingemar Jönsson

Skolpsykolog


Annika Lindgren

Skolläkare




El- och Energiprogrammet

Anders Lindblom

Lärare i IT-ämnen


anders.lindblom@laroverken.se

Mats Pettersson

IT-administratör/Lärare i IT-ämnen


mats.pettersson@laroverken.se

Christian Forkstam

Lärare i Programmering


Patrik Norrlöf

Mentor EEDAT/Lärare i Matematik, Naturkunskap


patrik.norrlof@laroverken.se

Monica Malmberg

Mentor EEDAT/Elevassistent


monica.malmberg@laroverken.se



Ekonomiprogrammet

Angelica Larsson

Mentor EKEKO/Elevassistent


angelica.larsson@laroverken.se



Handelsprogrammet

Jan Hovler

Mentor HAHAN/Handel- och Ekonomiämnen


jan.hovler@laroverken.se



Floristprogrammet

Christopher Ershagen

Mentor HVFLO/Lärare i Idrott, Samhällsämnen/Instruktör i Fys och Hälsa


christopher.ershagen@laroverken.se



Bageriprogrammet

Lena Bramsvik Jönsson

Mentor RLBAG/Lärare i Konditoriämnen


lena.bramsvik@laroverken.se

Mattias Isaksson

Mentor RLBAG/Lärare i Bageriämnen


mattias.isaksson@laroverken.se



Samhällsprogrammet

Måns Axkull

Mentor SABET/Lärare i Svenska, Samhälle


mans.axkull@laroverken.se

Emir Custovic

Mentor SABET/Lärare i Estetämnen


emir.custovic@laroverken.se



Språklärare

David Knowles

Lärare i Engelska


david.knowles@laroverken.se

Ann Isaksson

Lärare i Engelska


ann.isaksson@laroverken.se

Francisco Bueno Urdaniga

Lärare i Spanska


francisco.bueno@laroverken.se

Michael von Gersdorff

Lärare i Tyska


michael.von-gersdorff@laroverken.se