Kontakt


Skolledning

Ove Tunhav
Rektor

Tel: 0730 74 71 96
E-post: ove.tunhav@laroverken.se

 

Åsa Bäck
Biträdande rektor

Tel: 0701 44 24 26
E-post: asa.back@laroverken.se

Skolans besöks- och postadress:
Fria Läroverken, Stadiongatan 25 F, 217 62 Malmö


Elevhälsan

Charlotta Fredheim
Skolsköterska
På skolan: jämna veckor tis, ons, fre.
udda veckor: mån, tis, ons.

Tel: 0721 59 23 57
E-post: charlotta.fredheim@laroverken.se

 

Maria Svensson
Skolkurator
På skolan: mån-tors

Tel: 0709 98 01 20
E-post: maria.svensson@laroverken.se

 

Ingrid Ahlberg
SYV – Studie och yrkesvägledare
På skolan: jämna veckor mån, tis, ons.
udda veckor: ons, tor, fre.

Tel: 0721 67 26 34
E-post: ingrid.ahlberg@laroverken.se

 

Mirko Cancelli
Specialpedagog
Tel: 0727 34 84 34
E-post: mirko.cancelli@laroverken.se

 


Administration

 

Gustavo Hidalgo
Vaktmästare

Tel: 0723 80 96 39
E-post: gustavo.hidalgo@laroverken.se

 

Cecilia Allen Schriver
Expedition/administratör
Lärare administration

Tel: 040 650 75 50
E-post: cecilia.allen.schriver@laroverken.se

 

Sjukanmälan
görs via Schoolsoft eller på sjukanmälantelefonens svarare innan kl. 08:00.
Tala in elevens namn, klass och personnummer. Det är inte möjligt att skicka sms till numret.
Tel: 040 650 75 71

 

Samhällsvetenskapsprogrammet

Tel: 0732 34 46 15

Giancarlo Svenato
Arbetslagsledare & Internationell koordinator
Förstelärare, lärare engelska och italienska
E-post: giancarlo.svenato@laroverken.se

 

Branko Gavranovic
Lärare idrott och psykologi
E-post: branko.gavranovic@laroverken.se

 

Daniel Hvistendahl
Lärare historia, ekonomi och resurslärare
E-post: daniel.hvistendahl@laroverken.se

 

Fredrik Eriksson
Lärare religion, svenska och svenska som andraspråk
E-post: fredrik.eriksson@laroverken.se

 

Mikael Nilsson
Lärarvikarie samhällskunskap och idrott
E-post: mikael.nilsson@laroverken.se

 

 

 

 


Barn- och fritidsprogrammet

Tel: 0721 59 23 61

Teodor Mischkin
Arbetslagsledare
Lärare BF-ämnen
E-post: theodor.mischkin@laroverken.se

 

Anders Grimberg
Fotbollsinstruktör
E-post: anders.grimberg@laroverken.se

 

Henrik Jönsson
Fotbollsinstruktör, lärare idrott och hälsa
E-post: henrik.jonsson@laroverken.se

 

Joakim Zetterholm
Lärare matematik och idrott
E-post: joakim.zetterholm@laroverken.se

 

Mangalavati Citra M. Aros
Lärare spanska
E-post: mangalavati.aros@laroverken.se

 

Martina Korner
Lärare svenska
E-post: martina.korner@laroverken.se 


Peter Enehag
Ishockeyinstruktör
Lärare i psykologi, aktivitets- och pedagogiskt ledarskap.
E-post: peter.enehag@laroverken.se

 

EE-/Teknikprogrammet och Naturvetenskapsprogrammet

Tel: 0721 59 23 59

Ismet Gashi
Lärare matematik, fysik och kemi
E-post: ismet.gashi@laroverken.se


John Krüger
Lärare biologi, naturkunskap och kemi
E-post: john.kruger@laroverken.se

 

Maha Sabih Bati
Lärare EE-ämnen
E-post: maha.sabih-bati@laroverken.se

 

Sabri Pipic
IT-administratör, resurs
Tel: 072 833 33 43/072 167 26 23
E-post: sabri.pipic@laroverken.se


Sanela Mehanovic
Lektor i matematik
E-post: sanela.mehanovic@laroverken.se

 

 


Ekonomi- och Handelsprogrammet

Tel: 0721 59 23 58

Maria Gustafsson
Arbetslagsledare, marknadskoordinator.
Lärare medieämnen.
E-post: maria.gustafsson@laroverken.se


Helen Ek
Förstelärare, lärare handelsämnen
E-post: helen.ek@laroverken.se

 

Joaquin Muniz Ferreira
Resurslärare
E-post: muniz.ferreira.joaquin@laroverken.se


Sofia Svarvell
Lärare svenska och historia
E-post: sofia.svarvell@laroverken.se


Sven Magnusson
Lärare ekonomiämnen och historia
E-post: sven.magnusson@laroverken.se


Winnie Lu
Resurslärare
Tel: 0769 35 24 23
E-post: winnie.lu@laroverken.se

 

Frisörprogrammet

Tel: 0721 59 23 62

Anneli Molander
Arbetslagsledare, lärare i frisörämnen
E-post: anneli.molander@laroverken.se

 

Gabriela Molina
Lärare i frisörämnen
E-post: gabriela.molina@laroverken.se

 

Madeleine Manzi
Lärare i frisörämnen
E-post: madeleine.manzi@laroverken.se

 

Tina Granberg
Lärare i frisörämnen
E-post: tina.granberg@laroverken.se


Vannia Cronhamn
Lärare i frisörämnen
E-post: vannia.cronhamn@laroverken.se


Salong Skönheten
Tel: 040 650 75 75


Hotellprogrammet och Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Tel: 0721 59 23 60

Jesper Isaksson
Arbetslagsledare
Lärare i restaurangämnen
E-post: jesper.isaksson@laroverken.se


Annika Olsson
Lärare i hotellämnen
E-post: annika.olsson@laroverken.se


Jonas Strandglim
Lärare i restaurangämnen
E-post: jonas.strandglim@laroverken.se


Katarina Brinte
Lärare i hotellämnen
E-post: katarina.brinte@laroverken.se


Rasmia Hama Amin

Lärare i Engelska, resurslärare
E-post: rasmia.amin@laroverken.se

 

Restaurang Salvia
Tel: 040 650 75 65


Köket/matsalen

Tel: 040 650 75 70

Bertil Sångberg
Kökschef
E-post: bertil.sangberg@laroverken.se

Ingrid Hagen-Fridlund
Köksbiträde

Elisabet Olsson
Köksbiträde

Phat Giang
Köksbiträde


Övriga medarbetare

Kasper Nilsson
Kafé Kummin – elevkafé
E-post: kasper.nilsson@laroverken.se

 

Vesna Milojevic
Lokalvårdare

 


Tjänstlediga

Malin Forsang
Lärare religion och samhällskunskap

Robert Lagerström
Lärare i restaurangämnen

Skolan är ingen offentlig plats utan arbetsplats för elever och personal. På våra skolor strävar vi efter att ha en välkomnande hållning till besökare, dock ska besöken vara planerade. Därför måste du som planerar att besöka någon av våra skolor kontakta oss i förväg för att boka in tid för besöket. Den personal som du avtalat tid med kommer att ta emot dig vid entrén.