Kontakt


Skolledning/Administration

Jan Ohlsson

Rektor

Tel: 070-462 52 48

E-post: jan.ohlsson@laroverken.se

Viktoria Johannesson

Biträdande rektor

Tel: 070-462 54 71

E-post: viktoria.johannesson@laroverken.se

Anna Prochazka

Biträdande rektor

Tel: 070-552 25 83

E-post: anna.prochazka@laroverken.se

Charlotte Rehnberg

Administratör/marknadskoordinator

Tel: 072-159 23 64

E-post: charlotte.rehnberg@laroverken.se

Sabina Blunck

IT-support

Tel: 072-159 23 65

E-post: sabina.blunck@laroverken.se

Elisabet Karlsson

Studie- och yrkesvägledare

Tel: 070-462 52 50

E-post: elisabet.karlsson@laroverken.se


Elevhälsan

Åsa Berg

Kurator

Tel: 073-673 92 99

E-post: asa.berg@laroverken.se

Ingela Bergling

Skolsyster

Tel: 072-159 23 66

E-post: ingela.bergling@laroverken.se

Agneta Ernstson

Specialpedagog

Tel: 072-159 23 69

E-post: agneta.ernstson@laroverken.se

Margot Englund

Skolpsykolog

Frida Lunde

Skolläkare


Arbetslag Barn och fritid

Madlen Karlsson

Arbetslagsledare/Lärare/Instruktör

NIU & Profil Innebandy, Ledarskap

Tel: 072-159 23 72

E-post: madlen.karlsson@laroverken.se

Lina Segerblom

Lärare/Instruktör

NIU & Profil Innebandy, Hälsopedagogik, Naturkunskap

Tel: 072-159 23 72

E-post: lina.segerblom@laroverken.se

Christian Lindau

Lärare/Instruktör

Profil Fys & Hälsa, BF-ämnen

Tel: 072-159 23 72

E-post: christian.lindau@laroverken.se

Petter Ljung

Lärare

Svenska, Kommunikation

Tel: 072-159 23 72

E-post: petter.ljung@laroverken.se

Henrik Rehnberg

Instruktör

Profil Ishockey

Tel: 0707-59 59 08

E-post: henrik.rehnberg@laroverken.se

Alexander Hellqvist

Lärare/Instruktör

Profil Innebandy, idrott, ledarskap

Tel: 072-159 23 72

E-post: alexander.hellqvist@laroverken.se


Arbetslag Teknik/El och energi

Johnny Borrenmo

Arbetslagsledare/Lärare

IT-ämnen

Tel: 072-159 23 74

E-post: johnny.borrenmo@laroverken.se

Eva Nilsek

Lärare/Speciallärare

Matematik

Tel: 072-159 23 74

E-post: eva.nilsek@laroverken.se

Annika Arfs

Speciallärare/Lärare

Svenska, Franska

Tel: 072-159 23 74

E-post: annika.arfs@laroverken.se

Bengt Haglund

Lärare

IT-ämnen, APL-samordnare

Tel: 070-587 21 25

E-post: bengt.haglund@laroverken.se

Hans Nässla

Lärare

Matematik, El-ämnen

Tel: 072-159 23 74

E-post:

Mats Lilja

Lärare

IT-ämnen

Tel : 072-159 23 74

E-post: mats.lilja@laroverken.se

Johan Rosenströmer

Lärare

Profil E-sport, Idrott & Hälsa, Religion

Tel: 072-159 23 74

E-post: johan.rosenstromer@laroverken.se

Johan Hagengren

Lärare

Idrott & Hälsa, Religion

Tel: 072-159 23 74

E-post:

Jonas Holmgren

Lärare

Samhällskunskap, Historia

Tel: 072-159 23 74

E-post: jonas.holmgren@laroverken.se


Arbetslag Natur

Maria Wahlström

Arbetslagsledare/Lärare

Matematik, Samhällskunskap

Tel: 073-838 64 65

E-post: maria.wahlstrom@laroverken.se

Håkan Funk

Lärare

Naturkunskap, Biologi, Kemi

Tel: 073-838 64 65

E-post: hakan.funk@laroverken.se

Erik Axelsson

Lärare

Svenska, Engelska

Tel: 073-838 64 65

E-post: erik.axelsson@laroverken.se

Weronica Jansson Rådberg

Lärare

Naturkunskap, Biologi

Tel: 073-838 64 65

E.post: weronica.jansson.radberg@laroverken.se


Arbetslag Samhälle/Estet:

Carl-Ola Petersson

Arbetslagsledare/Lärare/Instruktör

NIU & Profil Innebandy, Historia, Matematik

Tel: 072-159 23 70

E-post: carlola.petersson@laroverken.se

Thomas Hammargren

Lärare

Media

Tel: 072-159 23 70

E-post: thomas.hammargren@laroverken.se

Linn Sundholm

Lärare

Historia, Religion

Tel: 072-159 23 70

E-post: linn.sundholm@laroverken.se

Marcus Levin

Lärare

Samhällskunskap, Historia, Sociologi

Tel: 072-159 23 70

E-post: marcus.levin@laroverken.se

Kenneth Skoogh

Lärare

Svenska, Kommunikation

Tel: 072-159 23 70

E-post: kenneth.skoogh@laroverken.se

Anna Prochazka

Lärare

Psykologi

Tel: 072-159 23 70

E-post: anna.prochazka@laroverken.se

 


Arbetslag Ekonomi:

Carina Ohlson

Arbetslagsledare/Lärare

Svenska, Engelska

Tel: 072-159 23 75

E-post: carina.ohlson@laroverken.se

Annelie Ryman 

Lärare

Engelska, Tyska

Tel: 072-159 23 75

E-post: annelie.ryman@laroverken.se

Rickard Axinger

Lärare

Historia, Samhälle, Ekonomi

Tel: 072-159 23 75

E-post: rickard.axinger@laroverken.se

Johan Malmberg

Lärare

Matematik, Ekonomi

Tel: 072-159 23 75

E-post: johan.malmberg@laroverken.se

Alexander Myren

Lärare

Historia, Engelska

Tel: 072-159 23 75

E-post: alexander.myren@laroverken.se

Fredrik Maschel

Lärare

Matematik, Idrott

Tel: 072-159 23 75

E-post: fredrik.maschel@laroverken.se

Magdalena Gustavsson

Lärare

Tyska, Engelska

Tel: 072-159 23 75

E-post: magdalena.gustavsson@laroverken.se

Henrik Loob

Instruktör

NIU Ishockey

Tel: 070-221 01 30

E-post: henrik.loob@laroverken.se

Joakim Nilsson

Lärare

Profil Fys & Hälsa, Spanska

Tel: 072-159 23 75

E-post: joachim.nilsson@laroverken.se

Anders Ek

Lärare

Juridik, Samhälle, Historia, Religion

Tel: 072-159 23 75

E-post: anders.ek@laroverken.se

Erik Flenhagen

Lärare

Ekonomi

Tel: 072-159 23 75

E-post:

Pontus Hultén

Lärare/Instruktör

Profil fotboll, Idrott

Tel: 072-159 23 75

E-post: pontus.hulten@laroverken.se


Språklärare

Cathrin Wadell

Lärare

Spanska

E-post: cathrin.wadell@laroverken.se

Estrella del Carmen Wündsch

Lärare

Spanska

E-post: estrella.wundsch@laroverken.se


Övriga medarbetare:

Hans-Åke Fors

Klassmorfar, Fotbollsinstruktör

E-post: hans-ake.fors@laroverken.se

Susanne Resare

Kökschef

Tel: 072-159 23 68

E-post: susanne.resare@laroverken.se

Bodil Juthberg

Köksbiträde

Tel: 072-159 23 68

E-post: bodil.juthberg@laroverken.se

Me-Ea Sundberg

Köksbiträde

Tel: 072-159 23 68

Anneli Nilsson

Köksbiträde

Tel: 072-159 23 68

Tomas Jansson

Lokalvårdare

Tel: 070- 559 80 91

E-post: tomas.jansson@laroverken.se

Skolan är ingen offentlig plats utan arbetsplats för elever och personal. På våra skolor strävar vi efter att ha en välkomnande hållning till besökare, dock ska besöken vara planerade. Därför måste du som planerar att besöka någon av våra skolor kontakta oss i förväg för att boka in tid för besöket. Den personal som du avtalat tid med kommer att ta emot dig vid entrén.