Kontakt

Skolledning/Administration

Jan Ohlsson

Rektor

070-462 52 48
jan.ohlsson@laroverken.se

Viktoria Johannesson

Biträdande rektor

070-462 54 71
viktoria.johannesson@laroverken.se

Anna Prochazka

Biträdande rektor, lärare i Psykologi

072-159 23 70
anna.prochazka@laroverken.se

Charlotte Rehnberg

Administratör/marknadskoordinator

072-159 23 64
charlotte.rehnberg@laroverken.se

Sabina Blunck

IT-support

072-159 23 65
sabina.blunck@laroverken.se

Elisabet Karlsson

Studie- och yrkesvägledare

070-462 52 50
elisabet.karlsson@laroverken.se



Elevhälsan

Åsa Berg

Kurator

073-673 92 99
asa.berg@laroverken.se

Ingela Bergling

Skolsyster

072-159 23 66
ingela.bergling@laroverken.se

Agneta Ernstson

Specialpedagog

072-159 23 69
agneta.ernstson@laroverken.se

Margot Englund

Skolpsykolog


Frida Lunde

Skolläkare




Arbetslag Barn och fritid

Madlen Karlsson

Arbetslagsledare/Lärare/Instruktör i NIU & Profil Innebandy, Ledarskap

072-159 23 72
madlen.karlsson@laroverken.se

Lina Segerblom

Lärare/Instruktör i NIU & Profil Innebandy, Hälsopedagogik, Naturkunskap

072-159 23 72
lina.segerblom@laroverken.se

Christian Lindau

Lärare/Instruktör i Profil Fys & Hälsa, BF-ämnen

072-159 23 72
christian.lindau@laroverken.se

Petter Ljung

Lärare i Svenska och Kommunikation

072-159 23 72
petter.ljung@laroverken.se

Henrik Rehnberg

Instruktör i Profil Ishockey

0707-59 59 08
henrik.rehnberg@laroverken.se

Alexander Hellqvist

Lärare/Instruktör i Profil Innebandy, Idrott, Ledarskap

072-159 23 72
alexander.hellqvist@laroverken.se



Arbetslag Teknik/El och energi

Johnny Borrenmo

Arbetslagsledare/Lärare i IT-ämnen

072-159 23 74
johnny.borrenmo@laroverken.se

Eva Nilsek

Lärare/Speciallärare i Matematik

072-159 23 74
eva.nilsek@laroverken.se

Annika Arfs

Speciallärare/Lärare i Svenska, Franska

072-159 23 74
annika.arfs@laroverken.se

Bengt Haglund

Lärare i IT-ämnen samt APL-samordnare

070-587 21 25
bengt.haglund@laroverken.se

Hans Nässla

Lärare i Matematik och El-ämnen

072-159 23 74
hans.nassla@laroverken.se

Mats Lilja

Lärare i IT-ämnen

072-159 23 74
mats.lilja@laroverken.se

Johan Rosenströmer

Lärare i Profil E-sport, Idrott & Hälsa, Religion

072-159 23 74
johan.rosenstromer@laroverken.se

Johan Hagengren

Lärare i Idrott & Hälsa, Religion

072-159 23 74
johan.hagengren@laroverken.se

Jonas Holmgren

Lärare i Samhällskunskap, Historia

072-159 23 74
jonas.holmgren@laroverken.se



Arbetslag Natur

Maria Wahlström

Arbetslagsledare/Lärare i Matematik, Samhällskunskap

073-838 64 65
maria.wahlstrom@laroverken.se

Håkan Funk

Lärare i Naturkunskap, Biologi, Kemi

073-838 64 65
hakan.funk@laroverken.se

Erik Axelsson

Lärare i Svenska, Engelska

073-838 64 65
erik.axelsson@laroverken.se

Weronica Jansson Rådberg

Lärare i Naturkunskap, Biologi

073-838 64 65
weronica.jansson.radberg@laroverken.se



Arbetslag Samhälle/Estet

Carl-Ola Petersson

Arbetslagsledare/Lärare/Instruktör i NIU & Profil Innebandy, Historia, Matematik

072-159 23 70
carlola.petersson@laroverken.se

Thomas Hammargren

Lärare i Media

072-159 23 70
thomas.hammargren@laroverken.se

Linn Sundholm

Lärare i Historia, Religion

072-159 23 70
linn.sundholm@laroverken.se

Marcus Levin

Lärare i Samhällskunskap, Historia, Sociologi

072-159 23 70
marcus.levin@laroverken.se

Kenneth Skoogh

Lärare i Svenska, Kommunikation

072-159 23 70
kenneth.skoogh@laroverken.se



Arbetslag Ekonomi

Carina Ohlson

Arbetslagsledare/Lärare i Svenska, Engelska

072-159 23 75
carina.ohlson@laroverken.se

Annelie Ryman

Lärare i Engelska, Tyska

072-159 23 75
annelie.ryman@laroverken.se

Rickard Axinger

Lärare Historia, Samhälle, Ekonomi

072-159 23 75
rickard.axinger@laroverken.se

Johan Malmberg

Lärare i Matematik, Ekonomi

072-159 23 75
johan.malmberg@laroverken.se

Alexander Myren

Lärare i Historia, Engelska

072-159 23 75
alexander.myren@laroverken.se

Fredrik Maschel

Lärare i Matematik, Idrott

072-159 23 75
fredrik.maschel@laroverken.se

Magdalena Gustavsson

Lärare i Tyska, Engelska

072-159 23 75
magdalena.gustavsson@laroverken.se

Henrik Loob

Instruktör i NIU Ishockey

070-221 01 30
henrik.loob@laroverken.se

Joakim Nilsson

Lärare i Profil Fys & Hälsa, Spanska

072-159 23 75
joachim.nilsson@laroverken.se

Anders Ek

Lärare i Juridik, Samhälle, Historia, Religion

072-159 23 75
anders.ek@laroverken.se

Erik Flenhagen

Lärare i Ekonomi

072-159 23 75
erik.flenhagen@laroverken.se

Pontus Hultén

Lärare/Instruktör i Profil fotboll, Idrott

072-159 23 75
pontus.hulten@laroverken.se



Språklärare

Cathrin Wadell

Lärare i Spanska


cathrin.wadell@laroverken.se

Estrella del Carmen Wündsch

Lärare i Spanska


estrella.wundsch@laroverken.se



Övriga medarbetare

Hans-Åke Fors

Klassmorfar, Fotbollsinstruktör


hans-ake.fors@laroverken.se

Susanne Resare

Kökschef

072-159 23 68
susanne.resare@laroverken.se

Bodil Juthberg

Köksbiträde

072-159 23 68
bodil.juthberg@laroverken.se

Me-Ea Sundberg

Köksbiträde

072-159 23 68
me-ea.sundberg@laroverken.se

Anneli Nilsson

Köksbiträde

072-159 23 68
anneli.nilsson@laroverken.se

Tomas Jansson

Lokalvårdare

070- 559 80 91
tomas.jansson@laroverken.se