Kontakt

På våra skolor har vi en välkomnande hållning till besökare men alla besök ska vara planerade. Därför måste du som vill besöka någon av våra skolor kontakta oss i förväg för att boka in tid för besöket. Den personal som du avtalat tid med kommer att ta emot dig vid entrén.

Skolledning/Administration

Jan Ohlsson (Tjänstledig)

Rektor

070-462 52 48
jan.ohlsson@laroverken.se

Carl-Erik Haag

Tillförordnad rektor

073- 434 02 04
carl-erik.haag@laroverken.se

Viktoria Johannesson

Biträdande rektor

070-462 54 71
viktoria.johannesson@laroverken.se

Anna Prochazka

Biträdande rektor/Lärare i Psykologi

070-552 25 83
anna.prochazka@laroverken.se

Charlotte Rehnberg

Administratör/marknadskoordinator

072-159 23 64
charlotte.rehnberg@laroverken.se

Sabina Borrenmo-Blunck

IT-support

072-159 23 65
sabina.blunck@laroverken.se

Elisabet Stjernberg

Studie- och yrkesvägledare




Elevhälsan

Åsa Berg

Kurator

073-673 92 99
asa.berg@laroverken.se

Ingela Bergling

Skolsyster

072-159 23 66
ingela.bergling@laroverken.se

Annika Arfs

Specialpedagog

072-159 23 69
annika.arfs@laroverken.se

Margot Englund

Skolpsykolog


Frida Lunde

Skolläkare




Arbetslag Barn och fritid

Madlen Karlsson

Arbetslagsledare/Lärare/Instruktör i NIU & Profil Innebandy, Ledarskap

072-159 23 72
madlen.karlsson@laroverken.se

Lina Segerblom

Lärare/Instruktör i NIU & Profil Innebandy, Hälsopedagogik, Naturkunskap

072-159 23 72
lina.segerblom@laroverken.se

Christian Lindau

Lärare/Instruktör i Profil Fys & Hälsa, BF-ämnen

072-159 23 72
christian.lindau@laroverken.se

Petter Ljung

Lärare i Svenska och Kommunikation

072-159 23 72
petter.ljung@laroverken.se

Henrik Rehnberg

Instruktör i Profil Ishockey

0707-59 59 08
henrik.rehnberg@laroverken.se

Alexander Hellqvist

Lärare/Instruktör i Profil Innebandy, Idrott, Ledarskap

072-159 23 72
alexander.hellqvist@laroverken.se



Arbetslag Teknik/El och energi

Johnny Borrenmo-Blunck

Arbetslagsledare/Lärare i IT-ämnen

072-159 23 74
johnny.borrenmo@laroverken.se

Eva Nilsek

Lärare/Speciallärare i Matematik

072-159 23 74
eva.nilsek@laroverken.se

Bengt Haglund

Lärare i IT-ämnen samt APL-samordnare

070-587 21 25
bengt.haglund@laroverken.se

Carina Ohlson

Lärare i Svenska, Engelska

072-159 23 74
carina.ohlson@laroverken.se

Mats Lilja

Lärare i IT-ämnen

072-159 23 74
mats.lilja@laroverken.se

Jonas Holmgren

Lärare i Samhällskunskap, Historia

072-159 23 74
jonas.holmgren@laroverken.se

Fredrik Carlsson

Instruktör i E-sport

072-159 23 74
fredrik.carlsson@laroverken.se



Arbetslag Natur

Maria Wahlström

Arbetslagsledare/Lärare i Matematik, Samhällskunskap

073-838 64 65
maria.wahlstrom@laroverken.se

Håkan Funk

Lärare i Naturkunskap, Biologi, Kemi

073-838 64 65
hakan.funk@laroverken.se

Erik Axelsson

Lärare i Svenska, Engelska

073-838 64 65
erik.axelsson@laroverken.se

Weronica Jansson Rådberg

Lärare i Naturkunskap, Biologi

073-838 64 65
weronica.jansson.radberg@laroverken.se

Hans Nässla

Lärare i Matematik och El-ämnen

072-159 23 74
hans.nassla@laroverken.se

Daniel Friberg

Lärare i Matematik och Fysik


daniel.friberg@laroverken.se



Arbetslag Samhälle

Pontus Hultén

Arbetslagsledare, Lärare i Historia, Instruktör i fotboll

072-159 23 70
pontus.hulten@laroverken.se

Linn Sundholm

Lärare i Historia, Religion

072-159 23 70
linn.sundholm@laroverken.se

Marcus Levin

Lärare i Samhällskunskap, Historia, Sociologi

072-159 23 70
marcus.levin@laroverken.se

Kenneth Skoogh

Lärare i Svenska, Kommunikation

072-159 23 70
kenneth.skoogh@laroverken.se

Emil Mattsson

Instruktör i fys & hälsa, E-sport

072-159 23 70
emil.mattsson@laroverken.se



Arbetslag Ekonomi

Magdalena Gustavsson

Arbetslagsledare, Lärare i Engelska, Tyska

072-159 23 75
magdalena.gustavsson@laroverken.se

Carl-Ola Petersson

Arbetslagsledare, Marknadskoordinator, Lärare i Matematik, Instruktör i Innebandy

070-240 40 78
carlola.petersson@laroverken.se

Annelie Ryman

Lärare i Engelska, Tyska

072-159 23 75
annelie.ryman@laroverken.se

Rickard Axinger

Lärare Historia, Samhälle, Ekonomi

072-159 23 75
rickard.axinger@laroverken.se

Johan Malmberg

Lärare i Matematik, Ekonomi

072-159 23 75
johan.malmberg@laroverken.se

Fredrik Maschel

Lärare i Matematik, Idrott

072-159 23 75
fredrik.maschel@laroverken.se

Henrik Loob

Instruktör i NIU Ishockey

070-221 01 30
henrik.loob@laroverken.se

Joachim Nilsson

Lärare i Profil Fys & Hälsa, Spanska

072-159 23 75
joachim.nilsson@laroverken.se

Anders Ek

Lärare i Juridik, Samhälle, Historia, Religion

072-159 23 75
anders.ek@laroverken.se

Erik Flenhagen

Lärare i Ekonomi

072-159 23 75
erik.flenhagen@laroverken.se

Madelene Renström

Lärare i Svenska

072-159 23 75
madelene.renstrom@laroverken.se



Språklärare

Cathrin Wadell

Lärare i Spanska


cathrin.wadell@laroverken.se

Alice Serane

Lärare i Franska


alice.serane@laroverken.se

Carl Fransson

Lärare i Engelska




Övriga medarbetare

Hans-Åke Fors

Klassmorfar, Fotbollsinstruktör, Vaktmästare


hans-ake.fors@laroverken.se

Susanne Resare

Kökschef

072-159 23 68
susanne.resare@laroverken.se

Bodil Juthberg

Köksbiträde

072-159 23 68
bodil.juthberg@laroverken.se

Me-Ea Sundberg

Köksbiträde

072-159 23 68
me-ea.sundberg@laroverken.se

Anneli Nilsson

Köksbiträde

072-159 23 68
anneli.nilsson@laroverken.se

Tomas Jansson

Lokalvårdare

070- 559 80 91
tomas.jansson@laroverken.se