Kontakt

På våra skolor har vi en välkomnande hållning till besökare men alla besök ska vara planerade. Därför måste du som vill besöka någon av våra skolor kontakta oss i förväg för att boka in tid för besöket. Den personal som du avtalat tid med kommer att ta emot dig vid entrén.

Skolledning/Administration

Camilla Söderbäck

Rektor

073 – 519 29 31
camilla.soderback@laroverken.se

Malin Nordin

Biträdande rektor

073 – 519 29 34
malin.nordin@laroverken.se

Myriam Otterström

Administratör/Studie- och yrkesvägledare

073 – 519 29 33
myriam.otterstrom@laroverken.se

Mats Caldwell

Lokalvårdare/Elevresurs

073 – 519 29 35
mats.caldwell@laroverken.se



Elevhälsan

Tim Wenemo

Kurator

072 - 189 99 68
tim.wenemo@laroverken.se

Malin Nordin

Skolsköterska

073 – 519 29 34
malin.nordin@laroverken.se

Henrik Petersson

Speciallärare & specialpedagog

073 – 519 29 38
henrik.petersson@laroverken.se



Arbetslag - Samhälle/Ekonomi

Åsa Karlsson

Arbetslagsledare, Lärare i Idrottsspecialisering, Naturkunskap, Idrott och Hälsa 1, Ledarskap och organisation

073 – 519 29 35
asa.karlsson@laroverken.se

Julia Karlsson

Förstelärare, Lärare i Samhällskunskap, Historia, Sociologi, Humanistisk och samhällsvetenskaplig specialisering

073-519 29 41
julia.karlsson@laroverken.se

Erik Cederberg

Lärare i Tyska, Samhällskunskap, Religionskunskap

073 – 519 29 41
erik.cederberg@laroverken.se

Lina Kittel

Lärare i Engelska, Svenska, Svenska som andraspråk

073 – 519 29 41
lina.kittel@laroverken.se

Linda Eriksson

Lärare i Psykologi, Svenska som andraspråk

073 – 519 29 41
linda.eriksson@laroverken.se

Katarina Stjernfelt

Lärare i Juridik, Ekonomi

073 – 519 29 41
katarina.stjernfelt@laroverken.se



Arbetslag El- och energi/Barn och fritid

Tobias Prag

Arbetslagsledare, Lärare i Webbutveckling, Dator- och nätverksteknik, Digital kommunikationsteknik, Datorteknik, Energiteknik

073 – 519 29 40
tobias.prag@laroverken.se

Lars Wigforss

IT-Admin. Lärare i Programmering, Webbserverprogrammering, Elektronik och mekatronik

073 – 519 29 40
lars.wigforss@laroverken.se

Lars-Åke Morell

APL-ansvarig/Lärare i Dator- och nätverksteknik, Larm- övervaknings- och säkerhetsteknik, Elektromekanik, Support och hemservice, CAD 1 och 2

073 – 519 29 40
lars-ake.morell@laroverken.se

Christian Jonasson

Förstelärare, Lärare i Fritids- och idrottskunskap, Träningslära, Idrott och hälsa, Pedagogiskt ledarskap, Aktivitetsledarskap, Människors miljöer

073 – 519 29 37
christian.jonasson@laroverken.se

Jörgen Tannerstedt

Lärare i naturkunskap, Kost & hälsa, Träningslära, Kemi

073 – 519 29 37
jorgen.tannerstedt@laroverken.se

Lisa Karlman

Lärare i Religion, Filosofi, Svenska som andraspråk

073 – 519 29 37
lisa.karlman@laroverken.se



Arbetslag Media/Natur/Teknik

Annelie Gustafsson

Arbetslagsledare, Lärare i Matematik, Fysik, Teknik

073 – 519 29 35
annelie.gustafsson@laroverken.se

Nicholas Carsheim

Förstelärare, Marknadskoordinator, Lärare i Medieämnen

073 – 519 29 41
nicholas.carsheim@laroverken.se

Antonio Rizzardi

Skyddsombud, Lärare i medieämnen

073 – 519 29 41
antonio.rizzardi@laroverken.se

Martin Lönngren

Lärare i Svenska, Engelska

073 – 519 29 41
martin.lonngren@laroverken.se

Börje Truedsson

Lärare i Matematik, Kemi, Fysik

073 – 519 29 35
borje.truedsson@laroverken.se



Moderna språk

Elisabeth Zarrabeitia

Lärare i Spanska

073 – 519 29 35
elisabeth.zarrabeitia@laroverken.se

Frida Krim

Lärare i Franska

073 – 519 29 35
frida.krim@laroverken.se